Mít před domem posezení pod pergolou a trávit tam teplé letní dny s rodinou, přáteli a sousedy, to je snad snem nás všech. Je sice zima, ale ten obrázek si představte. Bioklimatická pergola není pouze splněným snem o dokonalé pohodě, ale i velice praktickým doplňkem k vašemu domu.
Proč si lidi pořizují pergoly
Nejčastějším důvodem je možnost trávit na zahradě více volného času. V létě vám pergola zajistí stín, za deštivého počasí naopak ochranu před vlhkem. Vy si tak můžete za každého počasí užívat grilování či večírek se svými blízkými.
To je jeden z mnoha důvodů, proč jsou pergoly na zahradách a terasách populární. Kromě pohodového odpočinku vám navíc přinesou mnoho dalších výhod, o kterých jste možná ani netušili. Jaké to jsou?
Pergola šetří energii, a tedy i peněženku a životní prostředí
Nízkoenergetické domy jsou dnes standardem v každém satelitním městečku. Víte ale, že jakmile sluneční paprsky dopadnou na fasádu anebo okenní tabule, je jakákoli přirozená termoregulace neúčinná? V takovém případě vám nezbývá než pustit klimatizaci, která ale nesvědčí vašemu zdraví, peněžence ani životnímu prostředí.
Pergola vám zastíní i fasádu, čímž zabrání přehřívání obvodových zdí vašeho domu. Vy tak budete mít doma vždy příjemný chládek. V době zvyšující se průměrné letní teploty a stále přísnějších ekologických standardů jednoznačně vítězí chytré stínění před klimatizací.
Pergola chrání vaše zdraví
Jestli si vaše děti rády hrají venku, jistě se je snažíte ochránit před nebezpečným UV zářením. Nadměrné užívání opalovacích krémů zejména dětské pokožce rozhodně neprospívá. A právě stín pod pergolou je proto ideálním řešením ochrany před přímým sluncem.
Jestli si zvolíte pergolu s bočním stíněním, budete chráněni i před otravným a mnohdy i nebezpečným hmyzem. Boční stínění se nejčastěji vyrábí z tzv. screenové látky, která má strukturu jako jemné síto a funguje tak skvěle i jako síťka proti hmyzu.
Pergola vám pomůže k zahrádkářským úspěchům
Jestli jste vášniví zahrádkáři, jistě víte, že každá rostlina potřebuje jiné množství sluníčka i vláhy. Bioklimatické pergoly s dálkově ovládanými naklápěcími lamelami zajistí vašim rostlinám přesně to, co právě potřebují – sluníčko, stín, déšť či sucho.
Pergola je navíc skvělou konstrukcí pro popínavé rostliny. Pergolu si můžete nechat jednoduše zazelenat a vytvořit si tak přímo před domem zelenou oázu klidu. Vysadit zeleň je možné pouze na pergoly s pevnou střechou, u těch lamelových, posuvných nebo se sklem to nepůjde. Možnosti rostlinných dekorací záleží ovšem pouze na vaší fantazii.
Materiálem číslo jedna je hliník
Když se řekne pergola, většina lidí si představí dřevěný přístřešek. Jenomže dřevo je velmi náročné na údržbu – je potřeba jej neustále natírat, a i přesto časem ztratí svůj původní vzhled.
Tím nejkvalitnějším a nejžádanějším materiálem je dnes hliník. Hliníková pergola je bezúdržbová a nikdy vám nevybledne. Jestli se vám zdá vzhled hliníku moc chladný, zkuste velice autentické imitace dřeva, které od originálu nerozeznáte.
Máte atypické požadavky pro stavbu pergoly? Nevadí. Nechte si vyrobit bioklimatickou pergolu na míru nejrůznějších tvarů, volně stojící i přimontovanou na fasádu. Ovšem v případě kotvení na fasádu musíte vzít do úvahy materiál zdi – duté cihly nebo některé typy zateplení pergolu neunesou. Samonosné pergoly se kotví do země a jsou stabilnější. Proto jsou možné u všech typů staveb.
Hliníkový profil, který tvoří základ konstrukce pergoly, může být až 7 metrů dlouhý. Maximální rozměr pergoly je tedy bezmála 50 m2, což je téměř jako menší byt. Nejčastější jsou rozměry 15-20 m2. Pod takto velkou pergolu se bez problémů vejde posezení pro skupinu 15 lidí.
U pergoly na míru si navíc můžete určit umístění nosných sloupů tak, aby vám nepřekážely. Kromě oblíbených screenových rolet lidé často volí i zasklení, které z pergoly vytvoří příjemnou zimní zahradu.
Cena hliníkových pergol
Podle náročnosti montáže, použitých technologií a velikosti vás pergola bude stát od 40 (bez montáže) do 300 tisíc korun. Ovšem přáním zákazníků se meze nekladou a v České a Slovenské republice najdete hned několik luxusních pergol s neobvyklým technologickým řešením, které stály přes milion korun.
Nejdražší pergola, kterou instalovala společnost SUN SYSTEM, stála okolo 1.200.000 Kč. Nás zajímalo, proč se cena pergoly vyšplhala tak vysoko. Čím je pergola jedinečná?
„Pergola byla atypická z toho důvodu, že se jednalo o dvoumodulové provedení bioklimatické pergoly Aerolux v příplatkové barvě konstrukce a lamel s celoobvodovým RGB LED osvětlením, dále se screenovými roletami po celém obvodu pergoly a ztíženou instalací ve 3. NP rodinného domu s náročným technickým řešením kotvení, jak do přístavby, tak i ocelové konstrukce podlahy,“ odpověděl nám na dotaz jednatel společnosti, pan Lukáš Mičo.
Dodací lhůta pro montáž pergoly
Pergolu lze vyrobit a smontovat u zákazníka prakticky za pár dní, ale počítejte s tím, že firmám koncem zimy přibývají zakázky a doba se tak může zjara prodloužit i na několik měsíců. Ideální je proto pergolu objednat ještě před koncem roku nebo v tomto období.
Pergoly drží krok s nejmodernějšími technologickými trendy
Pergola není pouze stavební prvek, ale může mít i spoustu technologických vychytávek. Ty nejmodernější mají několik dálkově ovládaných prvků – naklápěcí lamely, stahovací boční rolety, osvětlení či dokonce integrované reproduktory.
Nejaktuálnější trendy reagují na požadavky klientů – ti chtějí mít pod pergolou hlavně maximální komfort při udržení minimální energetické náročnosti.
Skvělé je, že si pergolu na své zahradě můžete lépe představit díky aplikaci v telefonu: https://sdeleni.idnes.cz/bydleni/vyzkousejte-si-vysnenou-pergolu-pomoci-aplikace-ve-vasem-telefonu.A191105_140713_rea-sdeleni_hradr
Inspirace zahradních pergol
Možnosti je spousta a můžete zůstat věrní dřevěné „klasice“. Bude s ní sice více práce, pergoly ze dřeva nejsou bezúdržbové. Ale nakonec – každý si vybere ten „svůj“ materiál a bude se o zahradní stavbu starat dle svých možností a nejlepšího vědomí. Protože pohoda na zahradě je k nezaplacení. Inspirujte se dalšími zahradními pergolami.