Pojďme si to říct upřímně. Stěhování je náročné, stresující a nezáleží, jestli se stěhujete na druhý konec ulice, města nebo země. Když však víte, jak na to, nemusí to být vždy drama a katastrofa. Stačí vše dobře naplánovat a v novém domově budete odpočívat dřív, než se nadějete.
Než se vrhnete do stěhování
Plánování stěhování nenechávejte na poslední chvíli. Pokud se nemusíte sbalit a odjet ve spěchu, máte několik týdnů či měsíců na to, abyste připravili plán a zajistili tak, že stěhování proběhne hladce bez velkého stresu. Nejlepší je vytvořit si seznam, ve kterém rozepíšete týden po týdnu, co je třeba stihnout.
Následně je třeba vyřešit dopravu. Budete se stěhovat za pomocí profesionálů, nebo využijete sil rodiny a kamarádů? Výběr záleží samozřejmě na množství věcí, jejich velikosti a také hmotnosti. V případě, že stěhujete všechny věci z bytu či rodinného domu (včetně nábytku či spotřebičů), investice do stěhovací firmy se vám rozhodně vyplatí. Přestěhování skříní a dalšího objemného nábytku a spotřebičů není žádná sranda.
Tip 1: Mějte dostatek krabic
Se shromažďováním krabic na stěhování začněte co nejdřív. Krabice jsou totiž pro stěhování nejpraktičtější – jak pro balení, tak pro převoz a následné skladování. Je velmi těžké odhadnout, kolik krabic budete potřebovat. Mějte tedy raději více a ideálně v několik velikostech. S menšími krabicemi se lépe manipuluje a nebudete mít problém je vpasovat do výtahu či schodiště.
Tip 2: Vše označujte, veďte si inventář
Čím více krabic, tím větší zmatek. Každou krabici tedy po jejím sbalení vždy popište (na boční stranu, ne na tu vrchní). Nezapomeňte označit i krabice s křehkými předměty – může to zachránit babiččin porcelán. Štítky na krabicích vám ulehčí jejich vybalování a hledání jednotlivých položek. Pokud chcete být extra organizovaní, veďte si podrobný inventář. Budete mít nejen přehled o tom, kde se, co nachází, ale zachrání vám to život v případě ztráty některé z krabic. Každou krabici očíslujte a do tabulky sepište její obsah. Nezapomeňte napsat číslo krabice jak na samotnou krabici, tak i do tabulky.
Tip 3: Hodnotné předměty balte zvlášť
Ať už se jedná o drahou elektroniku, šperky nebo věci s vysokou emociální hodnotou, najděte pro ně speciální místo. Takové, kde budou v bezpečí před zničením, kde se neztratí v záplavě dalších věcí a vy budete mít vždy přehled o tom, kde se nachází. Tyto věci můžete například sbalit do menší krabice, kterou budete mít u sebe a o její přesunutí do nové domácnosti se postaráte také vy sami. Mezi tyto hodnotné věci patří samozřejmě také peníze či kreditní karty.
Tip 4: Balte dle hmotnosti a připravte si strategii balení
Lehké předměty, jako je oblečení, prádlo a hračky, zabalte do největších krabic, těžké předměty, jako je nádobí a knihy, do menších krabic, přičemž ty nejtěžší předměty patří na dno krabice. Co se týče strategie balení, začněte s předměty, které používáte nejméně a postupně se dostaňte k těm nejběžnějším. Připravte si taky „sadu pro přežití“ – tedy užitečné věci, zásoby, bez kterých se do stěhování i v den stěhování neobejdete, například toaletní papír, základní potraviny, utěrky, pytle do koše, léky, kapesníky či nabíječky.
Tip 5: Vybalování neodkládejte
Pokud je to alespoň trochu možné, vybalte ihned po nastěhování. Snažte se vybalit ty nejdůležitější věci jako první (proto to popisování krabic a seznam věcí). Věřte mi, nechcete týdny žít mezi krabicemi. Čím déle se taková věc odkládá, tím hůře se k ní vrací.