Stínění hraje důležitou roli v každém ročním období. Váš dům v létě chrání před přehřátím, na podzim nebo v zimě přispívá k úspoře energií, jelikož slouží jako vrstva izolace. Při slunečných dnech dokáže naopak nahradit klasické vytápění díky využití sluneční energie.
Při využití inteligentního ovládání se o stínění navíc nemusíte vůbec starat, jelikož stínění spolupracuje s vytápěním. Řídicí jednotka, například Loxone Miniserver, zajistí perfektní kooperaci jednotlivých technologií a přizpůsobí jejich funkci aktuálním vnitřním i venkovním podmínkám.
Vnitřní nebo venkovní stínění?
První velký rozdíl je mezi vnitřním a venkovním stíněním. Předokenní rolety nebo žaluzie zachytí oproti vnitřnímu stínění podstatnou část tepelného záření ještě předtím, než vnikne do interiéru.
Předokenní žaluzie nebo rolety tedy plní svůj účel podobně, liší se ovšem v detailech, které nejsou zanedbatelné. Co se týče zásadní funkce tepelné ochrany, plní ji oba stínicí prvky velmi dobře. Větší variabilita žaluzií ovšem umožňuje lépe se přizpůsobovat aktuálnímu počasí.
Tato variabilita se naplno projeví při využití inteligentní automatizace, která umožňuje nejen vytahovat a zatahovat žaluzie či rolety. U žaluzií je možné přizpůsobovat i naklopení lamel, což oceníte především v obytných místnostech během dne. Žaluzie odstíní sluneční záření, zároveň ale propustí do místnosti dostatek světla.
Rolety jsou oproti tomu odolnější proti silnému větru a proti násilnému vniknutí. Dokáží vytvořit absolutní tmu, a i z hlediska zvukové izolace fungují o něco lépe než žaluzie.
Žaluzie vs. rolety
Venkovní žaluzie
+ Optimální regulace světelných podmínek v místnosti
+ Naklápění lamel (možnost regulace stínění)
+ Ochrana soukromí
+ Větší úspora energie (v případě automatizace)
+ Možnost manuálního i inteligentního ovládání
– Nevytvoří absolutní tmu
– Nižší odolnost proti větru
Venkovní rolety
+ Vytvoří absolutní tmu
+ Vysoká míra bezpečnosti
+ Skvělá hluková izolace
+ Ochrana soukromí
+ Odolnost vůči větru
+ Možnost manuálního i inteligentního ovládání
– Nelze regulovat propustnost světla
– Neprůhlednost (existují výjimky)
Automatické žaluzie a rolety: Jaké jsou jejich výhody?
Kolikrát denně měníte ručně polohu žaluzií, rolet nebo jiného zastínění u vás doma? 3krát? 5krát? Možná ještě častěji? Díky automatickému ovládání stínicí techniky pomocí Loxone se o nic již nemusíte starat. Rychle si zvyknete na toto neuvěřitelné pohodlí a pochopíte, že nepotřebuje žádné tkaničky ani nadbytečná tlačítka na zdech.
Automatické žaluzie mají za úkol inteligentně regulovat osvit místnosti a přísun slunečního záření. Na základě geografických souřadnic budovy Loxone Miniserver zná aktuální polohu slunce a přesný čas jeho východu i západu slunce. Automatické ovládání žaluzií přemýšlí a funguje za vás, představte si, že byste celý den stáli u tlačítek a ovládali vnější žaluzie v celém domě na základě aktuálních vnitřních a vnějších podmínek.
Slunce jako zdroj tepla
Slunce je přirozeným zdrojem tepla a v zimních měsících nám žaluzie připojené k Miniserveru pomáhají tuto energii využívat zdarma. Málo známým faktem je přínos stínění v zimním období, kdy může výrazně snížit náklady na vytápění. Stínění lze ale také využít jako tepelný štít, který slouží jako další vrstva izolace.
Automatické stínění je aktivní téměř po celý rok. Jakmile teplota klesne pod určitou úroveň, je Loxone Miniserver připraven budovu vytápět i pomocí přirozené sluneční energie. V zimě se tak může stát, že nedojde k zatažení žaluzií, aby sluneční svit mohl interiér co nejvíce ohřívat.