Už jste si představovali, jak si zařídíte vyhlédnutý byt k pronájmu, ale pronajímatel přišel s podmínkami, které vám připadají přehnané? Zastání přináší Občanský zákoník, který chrání slabší stranu, tedy nájemce. Pojďme se podívat na to, co si pronajímatel nemůže dovolit.
5 zásadních bodů, které vám pronajímatel nemůže zakázat
- Návštěvy – pronajímatel vám nijak nemůže zakázat, abyste si brali do bytu návštěvy. Jiná situace je v případě, kdy by do bytu měl přibýt nový člen. V takovém případě může pronajímatel do smlouvy připsat nutnost jeho souhlasu. Výjimkou jsou osoby blízké.
- Kouření – „Jakmile zjistím, že tu kouříte, může vám hrozit výpověď z nájmu bytu.“ Takové podmínky Občanský zákoník pronajímatelům rozhodně nedovoluje. Kouření v bytě lze zakázat pouze, pokud by kouř vycházející z bytu omezoval sousedy.
- Chov mazlíčků – „V bytě není možné chovat domácí mazlíčky.“ Ani toto nelze. Jako nájemce máte právo chovat v bytě zvíře, pokud to nepůsobí pronajímateli nebo sousedům nepřiměřené potíže. Nájemní smlouva nemůže omezovat v chovu zvířat, jen musíte počítat s tím, že po vás pronajímatel může vyžadovat náhradu zvýšených nákladů způsobených chovem zvířete. I kdyby ve smlouvě zákaz byl, vůbec se k němu nepřihlíží.
- Podnájem – Pokud v bytě trvale bydlíte, můžete dát část bytu do podnájmu a nemusíte to pronajímateli nahlásit. Jiná situace by ale byla, kdybyste s podnájemníky v bytě nebydleli a dali ho do podnájmu celý. To už se bez souhlasu pronajímatele neobejde.
- Diskriminace při podpisu nájemní smlouvy – rozhodnutí, komu svěří byt do pronájmu, je zcela na pronajímateli. Nesmí při tom však porušit antidiskriminační zákon = neumožnit prohlídku například těhotným ženám, studentům, osobám z určité etnické skupiny nebo kuřákům. Tyto osoby mají v takovém případě právo obrátit se na soud s žalobou náhrady škody.
Jak je to s opravami? Má je na starosti pronajímatel nebo nájemce?
Často se setkáváme s dotazem, jak to s předáním bytu po skončení nájmu. V takovém případě je na nájemci, aby pronajímateli předal byt ve stavu, v jakém byl při převzetí s ohledem na běžné opotřebení. Byt by tak měl být uklizený a nenést následky špatného zacházení. Uveďme si to na konkrétním příkladu. Na plovoucí podlaze budou po letech znatelné menší rýhy, ale neměla by být zralá na vyměnění s velkými rýhami, například od výše zmíněných domácích mazlíčků. Nezapomínejte ani na to, že je nájemce povinen provádět běžnou údržbu bytu, do které spadá i oprava omítek či tapetování.
Z 5 výše uvedených důvodů vám v žádném případě nemůže hrozit výpověď z nájmu bytu. Pokud by k tomu i tak došlo, poraďte se s právníkem. Dohoda s pronajímatelem je vždy nejlepším řešením, ne vždy je ovšem možná.