V zahradě nemusíte trávit čas pouze ve slunečném letním období. Své využití najde celoročně. Stačí jen investovat do některého z praktických způsobů vytápění a budete si moct užívat komfort i v případě, že rtuť teploměru výrazně poklesne.
Jak zazimovat pergolu
S příchodem chladnějšího počasí je třeba myslet na včasné zazimování vaší pergoly. Pokud se o ni správně postaráte, budete se moct těšit z její dlouhé životnosti a na jaře bez problémů rychle obnovíte její provoz.
S příchodem podzimu je třeba konstrukci dřevěné i hliníkové pergoly zbavit veškerých nečistot. Jednat se může například o nahromaděné listí a větvičky v okapech. Kromě toho zbavte nečistot také prostor pod pergolou, zameťte a ukliďte všechno, co nyní nebudete používat. Myslete také na včasné zazimování zahradního nábytku. Podle jeho povahy jej můžete třeba přikrýt plachtou nebo jej odnést na teplé a suché místo, například do garáže.
Pokud máte moderní bioklimatickou pergolu s lamelami, je třeba pamatovat na další důležitou věc. Jakmile venkovní teplota klesne pod 5 °C, doporučuje se nechat střešní lamely naklopené do polohy 90°. V takovém případě totiž při silném mrazu nehrozí jejich zničení, které by mohlo být způsobeno například přetížením kvůli napadanému sněhu.
Pergolu u domu můžete používat i v zimě
Pokud si chcete čas strávený v blízkosti přírody prodloužit, můžete samozřejmě pergolu používat i v zimě. V takovém případě se ale neobejdete bez vhodného způsobu vytápění.
Vytápěná pergola rovněž skvěle poslouží jako zimní zahrada, ve které budete moct pěstovat své oblíbené rostliny a užívat si zeleň i v tomto mrazivém období.
Jaké typy venkovních ohřívačů existují
V současné době existují různé typy ohřívačů na terasu. S každou z těchto variant se přitom pojí určité výhody a nevýhody. Jaké to jsou?
Elektrické infrazářiče
První variantou jsou elektrické infrazářiče, které vytváří teplo prostřednictvím ohřívacího tělesa. Toto teplo zachycují okolní objekty, které se tímto způsobem začnou samovolně ohřívat. Sekundární teplo následně sálá a ohřívá bezprostřední okolí.
Vybrat si můžete z různých provedení. Některé venkovní infrazářiče jsou stojací a lze je snadno přenášet, jiné se upevňují na jedno místo. Nevýhodou tohoto způsobu vytápění je fakt, že musíte dávat pozor na objekty v bezprostřední blízkosti, jelikož hrozí jejich přehřátí.
Olejové ohřívače
Olejové ohřívače na první pohled vypadají jako klasické topení. Fungují na principu ohřívání oleje, který se nachází uvnitř. Takto zahřátý radiátor následně sálá teplo a ohřívá prostor v okolí. Je ale třeba, abyste pod pergolou měli elektrickou zásuvku. Na druhou stranu se tento typ ohřívače snadno přenáší, jelikož zpravidla disponuje praktickými kolečky.
Plynové ohřívače
Další variantou jsou plynové ohřívače na terasu, jejichž provoz zajišťují propan butanové láhve. Díky tomu nemusíte řešit přítomnost elektrické zásuvky, což může být právě pod pergolou velkou výhodou.
Plynový terasový ohřívač může mít podobu stojací lampy s nastavitelným kloboučkem nebo plynových kamen, která teplo vyzařují směrem dopředu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
Typy ohřívačů dle jejich umístění
Při výběru venkovního topidla vezměte v úvahu i to, kde bude umístěn. Některé varianty se instalují na stěnu (nebo třeba sloup), jiné můžete jednoduše postavit na zem. V tomto směru se rozhodujte podle toho, jaký prostor máte pod pergolou k dispozici. U volně stojících variant se každopádně vyplatí modely opatřené kolečky pro snadnější přenášení.
Rozhodující je i samotné provedení terasy. Jinou variantu zvolíte na otevřenou terasu, jinou naopak pod uzavřenou pergolu.
Na terasu a pod otevřenou pergolu se obecně nejvíce hodí ohřívače, které nevyžadují připojení do elektrické sítě. Případná vlhkost by zde totiž mohla napáchat paseku. V tomto případě tedy vybírejte z plynových topení na terasu.
U uzavřené pergoly si můžete vybrat jakýkoliv typ ohřívače, který vám bude vyhovovat. Stačí jen vzít v úvahu to, zda máte v blízkosti elektrickou zásuvku, nebo nikoliv.
Vyhřívání pergoly u domu vám přinese spoustu benefitů
Jak jsme již zmínili, tímto způsobem si snadno prodloužíte sezónu, kterou budete moct trávit pod pergolou. Rázem tak budete moct své přátele lákat na posezení v blízkosti přírody a zároveň v teple, i když venkovní teploty klesnou pod nulu.
Zároveň budete svoji pergolu a vybavení částečně chránit před extrémními teplotami a jejich velkým kolísáním v průběhu měsíců.
Vyhřívání pergoly je skvělým způsobem, jak z vašeho venkovního posezení vytěžit maximum v jakémkoliv ročním období. Vyplatí se proto do nějakého způsobu vytápění investovat a následně si užívat chvíle strávené po boku vašich nejbližších.