Vzduch v domácnosti ovlivňuje nejen zdraví našich dýchacích cest. Nekvalitní vzduch může také zhoršovat alergie, únavu či kvalitu spánku. Čistotu ovzduší proto není radno podceňovat. Jak ale zajistit zdravý vzduch v oblastech s vysokým znečištěním?
Odstraňte zdroje znečištění v domácnosti
Prvním krokem je eliminace zdrojů znečištění vzduchu přímo ve vaší domácnosti. Mezi ty mohou patřit například těkavé chemické látky, lepidla používaná při výrobě některých nábytků, prach, plísně, ale také třeba některé rostliny či domácí mazlíčci.
Pokud jste alergici, rozhodně je vhodné pořizovat hypoalergenní nábytek, vyhodit koberce a další nepotřebný bytový textil a pravidelně čistit čalounění.
Monitorujte kvalitu vzduchu
Většina druhů znečištění vzduchu není cítit a nelze je proto smyslově odhalit. Abyste ale mohli kvalitu vzduchu zajistit, musíte znát zdroje znečištění. S měřením koncentrace jednotlivých škodlivých látek vám pomůžou senzory a čidla kvality vzduchu.
Nejrozšířenější je detektor oxidu uhličitého neboli čidlo CO2. Víte, jaký je rozdíl mezi oxidem uhličitým a oxidem uhelnatým? Oba tyto plyny jsou jedovaté, přičemž oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování a způsobuje vážné otravy, dokonce i úmrtí. Oxid uhličitý je produktem dýchání a dalších biochemických procesů a jeho zvýšená koncentrace se označuje jako „vydýchaný vzduch“. Ten vede k únavě, bolestem hlavy a zhoršené koncentraci. Vážnější otravy oxidem uhličitým jsou ale vzácné.
Čidla kvality vzduchu značky Honeywell průběžně monitorují hned několik parametrů důležitých pro zdravé prostředí – koncentraci oxidu uhličitého, vlhkost a teplotu vzduchu. Včas vás upozorní na nezdravé hodnoty, a tedy na nutnost vyvětrání.
Čidla VOC slouží k detekci těkavých organických látek, jako jsou alkoholy, aldehydy, ketony, organické kyseliny a další. Tyto látky se v domácnostech vyskytují jako přímý důsledek používání chemikálií při výrobě nábytku, čisticích prostředků atd.
Větrejte
Pravidelné větrání je velice důležité, a to z důvodu dostatečného přísunu kyslíku do interiéru. Vydýchaný vzduch obsahuje zvýšené množství oxidu uhličitého, který způsobuje únavu, bolesti hlavy a malátnost.
Na větrání nezapomínejte ani v zimě. Jak správně větrat? V chladných měsících by větrání mělo být krátké a intenzivní, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Otevřete proto okna dokořán na několik minut, díky čemuž se efektivně vymění vzduch v místnosti, aniž by došlo k ochlazení zdí a podlah. V létě je vhodné nechat okna otevřená celou noc. Přes den, pokud nejste doma, je zatemněte.
Důkladně uklízejte
Pravidelný úklid má pro kvalitu vzduchu v domácnosti velký význam. Vysávejte důkladně koberce i tvrdé podlahy, nezapomínejte také na čalounění a matrace. Tvrdé podlahy je nutné pravidelně vytírat. Prach utírejte i na špatně přístupných místech a snažte se co nejvíce omezit „lapače prachu“.
Minimálně jednou měsíčně vyčistěte spáry v koupelně, kde se mohou tvořit plísně. Zhruba dvakrát měsíčně měňte povlečení, ve kterém se drží prach a z důvodu nočního pocení také plísně. Při úklidu používejte nejlépe přírodní čisticí prostředky, které neobsahují dráždivé chemikálie.
Pořiďte si vhodné rostliny čistící vzduch
Některé druhy rostlin mají dobrou schopnost pohlcovat oxid uhličitý, čistit vzduch a udržovat optimální vlhkost, a proto jsou do domácností jako stvořené. Mezi ideální patří stálezelené pokojové rostliny jako aloe vera, tchynin jazyk, monstera, dracéna, ledviník nebo zelenec. Tyto kytky jsou navíc nenáročné na údržbu.
Ovšem pozor – všeho příliš škodí a ani pokojové rostliny nejsou výjimkou. Příliš mnoho rostlin může mít zcela opačný efekt, jelikož rostliny v noci spotřebovávají kyslík. Ideální množství je 1 rostlina na 10 m2 podlahové plochy bytu. Nezapomeňte o rostliny také správně pečovat a pravidelně je otírat od prachu. Vyhněte se aromatickým rostlinám a rostlinám s chlupatými listy, na kterých se drží prach. Pokud máte děti, nepořizujte do domácnosti jedovaté rostliny.
Hlídejte vlhkost vzduchu
Kromě samotné přítomnosti znečištění je klíčová i vlhkost vzduchu, a to hned z několika důvodů. Ideální vlhkost vzduchu v bytě se pohybuje kolem 45 %. Takováto vlhkost je vhodná pro sliznice dýchacích cest. Suchý vzduch dráždí oči, krk a nos a je velice častým problémem zejména v topné sezoně. Naopak příliš vlhký vzduch vede ke tvorbě plísní, které významně snižují kvalitu vzduchu.
Vlhkost vzduchu můžete monitorovat a přesně a efektivně regulovat pomocí odvlhčovačů a zvlhčovačů vzduchu.
Filtrace vzduchu
Zejména ve znečištěných oblastech a v domácnostech alergiků najdou využití čističky vzduchu. Nejúčinnější jsou čističky kombinující HEPA vzduchový filtr a uhlíkový filtr, které odstraní ze vzduchu i ten nejjemnější prach, roztoče, mikroorganismy, drobné nečistoty a alergeny, ale i zápach a škodlivé plyny či výpary. Moderní čističky průběžně monitorují stav znečištění a v případě potřeby automaticky spustí proces čištění.
Výkon čističky vyberte s ohledem na velikost místnosti, případně bytu. Pro správnou funkci čističky nezapomeňte na pravidelnou výměnu filtrů.
Nepodceňujte kvalitu vzduchu ve své domácnosti. Uvidíte, že s čistým a zdravým vzduchem se vám bude lépe dýchat, spát i žít.