I malý byt či dům můžete zařídit luxusně a efektivně. Jak na to?
Čím méně prostoru máte, tím důležitější je pečlivé plánování a přemýšlení, jak efektivně místnosti zařídit. Z malých bytů či domů se totiž mohou poměrně rychle stát neútulná skladiště. Naštěstí existuje několik ověřených rad a tipů, které vám pomohou malé bydlení zařídit prakticky, funkčně a útulně.
Držte se vytyčené designové linie
Než se vrhnete do malování a vybavování nábytkem, projděte si celý byt či dům a popřemýšlejte o dispozicích. Soustřeďte se na základní věci a na to, jak na sebe budou jednotlivé části navazovat. Následně se rozhodněte, v jakém designu budete bydlení zařizovat. Designová linka by se měla táhnout celým bydlením. Na malém prostoru totiž může míchání designů způsobit, že bude bydlení vypadat ještě menší a neuspořádané.
Rozhodně se vyplatí si pro malé bydlení nechat vypracovat návrh interiéru. Ten můžete svěřit do rukou odborníků nebo si jej zpracovat sami díky volně dostupným plánovacím programům. Na prvním místě by při zařizování bydlení mělo být určitě pohodlí, kvalita a dlouhá životnost vybraných materiálů.
Světlo, barvy, materiály a další fígle
Seznamte se s optickými triky, které vám pomohou místnosti zvětšit a udržet v nich jednotný styl.
Podlaha v jednotném stylu
Zařizování malého bydlení vezměte pěkně od podlahy. Pokud máte možnost, vybírejte takovou, která bude korespondovat se stylem interiéru. Obecně platí, že pokud máte dřevěnou podlahu nebo podlahu v dekoru dřeva, neměl by ve zbytku interiéru dřevěný prvek dominovat. Naopak, v případě šedé či jiné podlahy můžete bez obav sáhnout po nábytku z výraznějšího dřeva.
Důležité je, aby byla v celé místnosti či patře podlaha stejná. Tím docílíte toho, že bude prostor vypadat větší. Dřevěná podlaha by ovšem neměla mít výraznější kresby, jako jsou suky. Pokud podlahu položíte ve správném směru, můžete prostor opticky prodloužit či rozšířit.
Světlo
Aby prostor působil větším dojmem, musí v něm být dostatek světla. Centrální stropní osvětlení proto doplňte bodovkami a lampami, které prosvětlí i ty nejtemnější kouty. Oblíbeným řešením jsou v současné době LED pásky, které zprostředkovávají doplňkové nepřímé světlo.
Kombinace barev
S barevnou paletou buďte opatrní. Rozhodně se vyvarujte divokých a sytých barev, které se brzy okoukají. Vsaďte raději na tlumené a světlé tóny, které dokážou prostor opticky zvětšit. Výraznější barvu mohou mít doplňky. Místnost vám bude připadat větší, pokud zvolíte tmavší výmalbu stropu a světlejší stěny. Pokud nechcete od výraznější výmalby upustit, vyberte pro ni jen jednu stěnu. Ideální bude stěna v obývacím pokoji, u které bude stát sedačka. Místo barvy můžete zvolit i tapetu, ale jen s decentním vzorem.
Materiály
Kýžené vzdušnosti prostoru dosáhnete, pokud na stěny umístíte zrcadla. Zvolit můžete i nábytek s grafosklem, ze kterého se obvykle vyrábí dvířka skříněk. Sklo je v malých interiérech více než žádoucí. Působí vzdušně a odlehčeně. Mohou z něj být vyrobeny dělicí stěny, dveře, ale také samotný designový nábytek.
Z hlediska materiálu nábytku vsaďte na odlehčené kovové konstrukce nebo sklo. Sáhnout můžete i po masivu, ze kterého by však měl být vyrobený pouze solitérní kus. Jestliže se masivu vzdát nechcete, vybírejte ohýbané dřevo. Pamatujte, že masivní nábytek může celý prostor doslova udusit.
Vybavení s ohledem na maximální využití prostoru
S malým bydlením se musí nakládat s rozmyslem. Prostor nejlépe využijete, pokud si necháte zhotovit vestavěný nábytek na míru. Dokonale tak využijete potenciál prostoru. Více než žádoucí jsou například skříně, které sahají od podlahy až ke stropu.
Aby místnosti nepůsobily stísněným dojmem, můžete nábytkem zastavět vždy jen jednu stěnu a stěnu protilehlou nechat prázdnou. Skvělou volbou je závěsný nábytek nebo nábytek na nožičkách, který interiéru ponechá vzdušnost, ale zároveň nabídne dostatek úložného prostoru. Navíc se pod ním bude snadno uklízet.
Při pořizování nábytku pamatujte na jeho multifunkčnost. Sáhněte tedy po rozkládacím stole či sedačce. Taburety poslouží jako místo k sezení i odložení nezbytností. Sedačka by kromě rozkládací funkce měla mít i úložný prostor pro peřiny či deky. V ložnici by neměla chybět manželská postel s úložným prostorem.
Inspirace pro zařízení moderní kuchyně
V malé kuchyni je žádoucí, aby skříňky dosahovaly až do stropu. Při ruce byste tedy měli vždy mít i schůdky. Přestože se ostrůvky doporučují pouze do velkých kuchyní, i v malých mohou být užitečné. Mohou totiž sloužit jako předěl mezi obývací a kuchyňskou částí a zároveň plnit funkci jídelního stolu. Navíc získáte další úložný prostor navíc. Uvnitř kuchyňských skříněk by měly být vysouvací regály, které usnadní manipulaci s nádobím.
Do malé kuchyně se bude perfektně hodit rozkládací stůl. Další variantou je sklopný stůl. Prostor ušetříte i se stohovatelnými či skládacími židlemi.
Inspirace pro malý, ale luxusní obývací pokoj
Do malého obývacího pokoje se skvěle hodí rohová sedací souprava, která může stát buď u stěny, nebo v prostoru, přičemž se může stát předělem mezi obývací a kuchyňskou částí. Sedací souprava by měla mít možnost rozložení na lůžko a úložný prostor.
Nábytek do obývacího pokoje by měl být vzdušný. Vsaďte na světlé barvy a lesklé povrchy. Vzdušně budou působit kovové konstrukce a nábytek na nožičkách. Praktický je konferenční stolek s nastavitelnou výškou. Snadno jej tedy proměníte i v provizorní jídelní stůl. Do obýváku rozhodně nepatří klasická obývací stěna. Vsaďte spíše na komody a otevřené regály. Televizi pověste na stěnu.
Inspirace pro malé a útulné ložnice
Nejdůležitějším vybavením ložnice je bezesporu postel, které by neměl chybět úložný prostor. Pokud vám to prostory dovolí, postavte na každou stranu postele noční stolek se zásuvkou. Jestliže s místem bojujete, může vám jako noční stolek posloužit i okenní parapet.
Pro uložení věcí můžete zvolit zásuvkové komody nebo vestavěné šatní skříně s lesklým povrchem. Pamatujte, že ložnice by neměla být zahlcená nábytkem. Vystačíte si jen s postelí a skříněmi, případně komodami. Z hlediska barev mějte na paměti, že do ložnice patří maximálně 2 barvy, ideálně tón v tónu. Nejlepší je bílá, případně krémové a béžové odstíny.
Inspirace pro malé koupelny
Do malé koupelny je vhodné zvolit sprchový kout a místo bidetu zvolit jen sprchovou hadici. Úložným prostorem může být nejen skříňka pod umyvadlem. Do koupelny byste si měli nechat vyrobit nábytek na míru, který bude sahat až ke stropu. Doslova spásou se pro vás stanou posuvné dveře, kterými může být opatřen nejen sprchový kout, ale také vchod do koupelny. Obklady zvolte velkoformátové, ideálně bezspárové ve světlé barvě. V případě výmalby opět sáhněte po světlých tónech. Chybět by nemělo velké zrcadlo, které místnost opticky zvětší. Luxus do koupelny vneste neotřelou voděodolnou tapetou.
Dobré rady a triky
Malé bydlení si žádá chytrá řešení:
- zrcadla – dokážou do prostoru vnést světlo a opticky jej zvětšit,
- doplňky – vsaďte na jeden větší doplněk, který upoutá pozornost. Jestliže máte více drobnějších doplňků, vytvořte z nich uskupení, které bude vypadat kompaktně. Vyhněte se rozestavění drobnějších předmětů po celé místnosti.
- Závěsy a záclony – ideálně do malých bytů nepatří. Závěsy raději nahraďte žaluziemi. Záclony volte co nejjemnější a zavěste je až ke stropu, čímž místnost opticky prodloužíte.
I malé bydlení může poskytnout dostatek prostoru. Stačí jen vědět, jaké zásady při jeho zařizování dodržovat.